رزمندگان کلمه در محور مقاومت

رزمندگان کلمه در محور مقاومت

رزمندگان کلمه در محور مقاومت

نویسندگان و ناشران ایران و بیست کشور مسلمان جهان در یک اقدام هماهنگ و حمایتی با برگزاری گردهمایی همزمان در بیست کشور مسلمان جهان حمایت خود از کودکان غزه را اعلام و بیانیه‌ای را در این زمینه صادر کردند.

همشهری آنلاین – علی‌الله سلیمی: نویسندگان و ناشران ایران و بیست کشور مسلمان جهان در یک اقدام هماهنگ و حمایتی با برگزاری گردهمایی همزمان در بیست کشور مسلمان جهان حمایت خود از کودکان غزه را اعلام و بیانیه‌ای را در این زمینه صادر کردند. این گردهمایی وحدت‌بخش و تاریخی با حضور نویسندگان و ناشران کشورمان و همچنین بیست کشور مسلمان جهان برای حمایت از کودکان غزه با عنوان «ساعت ۱۲ به وقت قدس» همزمان در بیست کشور برگزار شد. در کشورمان این گردهمایی با همکاری اتحادیه و موسسات ادبی و نشر ایران و اتحادیه‌های ادبی و نویسندگان کشورهای عربی در سالن سوره حوزه هنری تهران برگزار شد. این گردهمایی در تهران علاوه بر نویسندگان و ناشران کشورمان، مهمانانی از کشور فلسطین و جنبش حماس داشت که هر یک از زوایه‌ای به محور مقاومت و نقش نویسندگان و ناشران در این اشاره کردند. گزیده‌ای از صحبت‎های سخنرانان و مهمان این گردهمایی را در ادامه مرور می‌کنیم.

خالد قدومی، نماینده جنبش حماس:

ای نویسندگان! شما رزمندگان کلمات هستید

در این نبرد ما شاهد شهادت بسیاری از نویسندگان و روزنامه‌نگاران بودیم؛ کسانی که شهدای فکر و اندیشه بودند. اگر جسد انسان از بین برود فکر و اندیشه او باقی خواهد ماند. از برگزارکنندگان این برنامه تشکر می‌کنم. جنگ اصلی در میدان غزه نیست. این نبرد در ظاهر یک نبرد نظامی است ولی حقیقت این نبرد چیزی دیگری است و بزرگ‌تر از چیزی است که ما فکر می‌کنیم. ما شاهد تظاهرات میلیونی هستیم. به‌خصوص در کشورهایی مثل فرانسه و آمریکای جنایتکار که این فرزند نامشروع را به وجود آوردند. اما ما شاهدیم که مردم این کشورها چطور در مقابل این فرزند نامشروع ایستادند. ما در طوفان الاقصی دیدیم که کلمه مقاومت به طور کامل محقق شده است. بعد از این شکست، دو معنای مهم به ما القا می‌شود: ما هم می‌توانیم پیروز شویم. چرا وقتی ما می‌توانیم برای پیروزی قدم برداریم، باید شکست بخوریم؟ این ملت فلسطین که جای خود را برای آزادی قدس فدا کرد، باید طعم این پیروزی را بچشد. مسئله دوم جنگ روایت‌هاست. امروز بدون اینکه هیچ رهبری این جنگ را رهبری کند، می‌بینیم که یک کودک فلسطینی این نبرد را به پیش می‌برد. کودکان فلسطینی از زیر آوار که بیرون آورده می‌شوند، سخنرانی‌هایی می‌کنند که مقاومت را تقویت می‌کند. ای نویسندگان! شما رزمندگان کلمات هستید. نقش شما از موشک‌هایی که در میدان شلیک می‌شود بیشتر است و قلم شما بر روحیه رزمندگان و دشمنان تأثیر می‌گذارد. در دیدارهایی که با نویسندگان و کارگردانان ایرانی داشتم گفتند که می‌خواهند تولیداتی را برای این جنگ داشته باشند. ما بسیار کم می‌بینیم که این تولیدات وجود داشته باشد.

سید مجتبی ابطحی؛ دبیرکل انتفاضه فلسطین در مجلس شورای اسلامی:

قلم به دستان باید ابتکار عمل میدان جنگ نرم را به دست بگیرند

جهان جدیدی در حال شکل‌گیری است و آنچه که بعد از جنگ جهانی به ما تحمیل شده بود، تمام شده است و این جنگ بسیار پربرکت و بسیار پرخیر یک تحول عظیم در جهان و به سمت عدالت‌خواهی را آغاز کرده است. امروز نظامی باید شکل بگیری که مقدمه‌ای برای یملأ الارض قسطا و عدلا کما ملأت ظلما و جورا باشد. ما منتظر منجی صلح و منجی بشریتی هستیم که یملأ الارض قسطا و عدلا کما ملأت ظلما و جورا را انجام دهد. شکست صهیونیست قطعی و حتمی است. اما آنچه که مسلم است این است که ما در جبهه نرم هنوز نتوانستیم با آنها مقابله کنیم. اگر ما می‌گوییم که در قرآن به قلم قسم یاد شده است، یک ایست بازرسی در قیامت وجود دارد که در آنجا هرکسی که کم‌کاری یا اهمال‌کاری داشته است آنچه بازخواست می‌شود. قلم به دستان باید ابتکار عمل میدان جنگ نرم را به دست بگیرند و با استفاده از سوژه‌ها این واقعه قلم‌فرسایی کنند. این جنگ همان جنگ آخرالزمانی است که ما سال‌ها منتشر آن بودیم. نویسندگان در هر قالب و برای هر سنی بدانید که لحظه‌به‌لحظه و متربه‌متر غزه ارزشمند است و حامل اتفاقاتی که می‌توان برای آنها هزاران هزار کلمه نوشت و روایت کرد. لحظه‌به‌لحظه وقایع غزه برای ما مسئولیت آورده است. همه باید به میدان بیایم چراکه جهان جدید در حال به وجود آمدن است که به ظهوری حضرت مهدی (عج) منتهی خواهد شد.

محمد میرکیانی؛ نویسنده حوزه کودک و نوجوان:

کتاب «آن روز پاییزی» را نوشتم

واقعیت این است که مجهزترین ارتش جهان به جنگ با کودکان آمده است. در سال ۱۹۷۳ چند کشور با هم هماهنگ شدند و جنگی را با نام عملیات اکتبر را تشکیل دادند. آن زمان شوق عجیبی بین مردم ایاران برپا شده بود. یادم است که مردم جلوی باجه روزنامه‌فروشی‌ها صف می‌کشیدند تا اخبار را بخوانند. خاطره آن زمان تبدیل شد به کتاب «آن روز پاییزی» که سال‌ها پیش آن را نوشتم. همه دوستان خود را به نوشتن فرامی‌خوانم و امیدوارم که در این دگرگونی جهانی سهمی داشته باشیم.

علامتی؛ مدیرعامل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، راضیه تجار؛ رییس هیات مدیره انجمن قلم، وجیهه سامانی؛ نویسنده حوزه ادبیات، علی‌محمد مودب؛ مدیر انتشارات شهرستان ادب درادامه مراسم بیانیه‌های خود را ایراد کردند.

میثم نیلی؛ مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی:

حرکت امروز نمادی از اتحاد و وحدت بین نویسندگان است

همه ما دلسوخنه‌ایم و تحمل دیدن تصاویر جنایات رژیم صهیونیستی برای ما سخت است. هیچ پدر و مادری تحمل دیدن رنج و سختی فرزندش را ندارد. ظلم و جنایتی که علیه بشریت دارد صورت می‌گیرد اکنون در جهان قابل مشاهده است. هر کسی که این جنگ را می‌بیند، می‌داند که دو جنگ در حال رخ دادن است: یک جنگ در ظاهر است و جنگ دوم جنگ روایت است که دست کمی از جنگ اول ندارد. نبرد اصلی ما همین جنگ روایت‌هاست. قلم ما و اندیشه ما و انگیزه‌های مومنانه ما می‌تواند کلماتی را خلق کند که رژیم غاصب را در آن غرق کند و پیروزی را برای جبهه مقاومت به ارمغان بیاورد. آینده از آن جبهه مقاومت است. پیش از اینکه ما وارد نبرد شویم، پیروزی اتفاق افتاده است. رژیم غاصب اگر این جنگ را ادامه دهد، جبهه مقاومت و مردمی که برای مقابله با او به پا خاسته‌اند، چند برابر خواهد. صبر و مقاومت غزه برای آنها پیروزی به ارمغان اورده است. کوچکترین کار ما دراین زمان دعا کردن است. ناشران ما انگیزه دارند تا ادبیات مقاومت بدرخشد. نویسندگان ما با چشمانی پر از اشک است برای نوشتن. امیدواریم این حرکت امروز ما که نمادی از اتحاد و وحدت بین نویسندگان است، ماندگار باشد.

محسن پرویز، دبیر جایزه جهانی فلسطین:

اهالی فرهنگ و ادب پشتیبان مردم فلسطین هستند

ما قطعا نامشروع بودن رژیم صهیونیستی را باور داریم. اینکه کسانی تصور کنند با غصب یک سرزمین می‌تواند برای خودشان مشروعیت ایجاد کنند، نخواهند توانست و قضیه به این سادگی نیست. استدلال‌های انها همه پوچ است. اینکه قرار باشد به ۳۵۰۰ سال پیش خود استناد کنند، پذیرفتنی نیست. اصلاً از کجا ثابت می‌کنید که اجداد شما در انجا سکونت داشتند. این خباثت‌هایی که این روزها می‌بینیم، بعید میددانیم فرزندان خلف حضرت موسی باشند و نباید خود را به حضرت موسی منتسب کنند. نکته بعدی ماجرای هولوکاست است. اصلاً خوب هولوکاست را هم خودشان به وجود آورده‌اند و هیچ جای دفاعی ندارد. به فرض که هولوکاستی هم اتفاق افتاده است، چرا مردم فلسطین باید تاوانش را پس بدهند؟ همان کسانی که حمایت می‌کنند به شما پناه بدهند. در فضای همدلانه‌ای که همه مردم دنیا در حال حمایت از مردم مظلوم فلسطین هستند و هرکسی با توجه به توان خود تلاش می‌کند کمکی کند، صداهایی نامبارکی دانسته یا نادانسته بلند می‌شود که برخلاف جریان مقاومت است. باید توجه داشته باشیم که اینها صدای مردم ایران نیست و عموم اهالی فرهنگ و ادب میهن ما قاطعانه پشتیبان مردم فلسطین هستند و حمایت از مظلومان و مبارزه با ظلم را وظیفه خود می‌دانند. همه مدافع مردم مظلوم فلسطین هستند. امیدواریم که به زودی شاهد آزادی کل کشور فلسطین باشیم.

مصطفی یوسف الدوای؛ نماینده سابق جنبش حماس:

نویسندگان در این جبهه همچون موشک و سلاح هستند

نویسندگان همه با هم متحد شدند و در اینجا جمع شدند. نویسندگان در این جبهه همچون موشک و سلاح هستند. زخم بزرگ است و آنچه با آن مواجه هستیم بزرگ است. غزه مساحت کوچکی دارد و جمعیت چندانی ندارد اما ۱۵ هزار شهید داده است. زخمی‌ها در سایه محاصره دارویی و آب و غذا به بیش از ۳۰ هزار نفر رسیده‌اند. ما اینجا جمع نشدیم که عزاداری کنیم. این هزینه‌ای است که برای آزادی فلسطین می‌پردازیم. این سیره و سنت پیامبران است. ما اگر آزادی می‌خواهیم باید شهید تقدیم کنیم که اینها راه آزادی هستند. امتی که جایگاه شهید را می‌داند بالا می‌رود و ارزشمندتر می‌شود. شهدا نزد خدا هستند و خدا این غم را جبران خواهد کرد. فلسطین یک ملت صبور است و هیچکس نمی‌گوید که این مقاومت متوقف شود. دشمن می‌خواهند این ملت را از بین ببرد. ملت فلسطین قوی و مبارز است. مقاومت با قدرت در صحنه حضور دارد و خودنمایی می‌کند. دشمن تاکنون نتوانسته آنچه را می‌خواهد محقق کند. ما تنها نیستیم و قبل از هر چیزی خدا را داریم که ما را تنها نمی‌گذارد. تمامی امت اسلامی با این دشمن درتمام صحنه‌ها می‌جنگد. مقاومت وضعیت خوبی دارد و پیروزی حتماً با ماست. خانه دشمن سست‌تر از خانه عنکبوت است. صبح ۷ اکتبر دیدیم که صهیونیست‌ها یا اسیر شدند یا کشته شدند. آنها جرات ندارند رودررو با ما بجنگد و از پشت دیوارها و دریاها با ما می‌جنگند. همه دشمنان می‌دانند که ضعیف‌تر از آن هستند که مقابل ما بایستند و با ما بجنگند. اسراییل نمی‌تواند روایت خودش را به کشورها تحمیل کند. امروز همه می‌بینند که قاتل اسراییل است و روایت‌های او باطل است. ملت از مقاومت قوی‌تر است. ملت فلسطین در مقابل دشمن کوتاه نخواهد آمد و به مقاومت می‌گوید که کوتاه نیا و پایدار باش. این خوابی که صهیونیست‌ها می‌بینند، باطل است. خداوند فرموده است که پیروزی نزدیک‌است و آنها مطمئن هستند که شکست می‌خورند. این مسیر صبر می‌خواهد. امتی که بخواهد ذلت را بپذیر از بین خواهد رفت. فلسطین جبهه اول امت مسلمین است. این مقاومت سقوط نخواهد کرد مگر اینکه ما ضعیف باشیم. همه شما رزمنده مقاومت هستید. هر فلسطینی که در کشورش مانده است هم یک مبارز است. همه شما در خیابان‌های خودتان نیروی مقاومت هستید. من اینجا می‌خواهم شهادت بدهم که ما اگر امروز قدرتی داریم این به خاطر جبهه مقاومت است. قدرتی که ما ساختیم با تلاش‌های شما و شهید سلیمانی بود و شما شریک ما در این پیروزی هستید. ان‌اشاالله شاهد پیروزی اصلی و به زودی خواهیم بود. نویسندگان و ادبا مشئولیتی دارید که باید انجام دهید. رژیم صهیونیستی دنبال مشاهیر خود می‌رود تا جبهه‌ای را برای خود جمع کند. شما نویسندگان وظیفه دارید که با کلماتتان این روایت‌ها را به خانه هر ملتی ببرید. از همه نویسندگان می‌خواهیم که روایت فلسطینی را روایت کنند و روایت صهیونیست را تکذیب کنند.

در پایان این مراسم از پویش کتابخوانی «الطنطوریه» نوشته رضوی عاشور رونمایی شد. این اولین پویش بین‌المللی برای کتابخوانی است که توسط ایران و کشورهای عربی آغاز شده است. این کتاب در انتشارات شهرستان ادب و با عنوان «من پناهنده نیستم» ترجمه و روانه بازار نشر شده است.

کد خبر 808470

 • نوین چرم مشهد
 • اهمیت هفته کتاب امسال اهتمام به کودک و نوجوان است |‌ مطالعه و کتابخوانی به رفتار، اخلاق و عادت عمومی تبدیل می‌شود

 • رزمندگان کلمه در محور مقاومت

 • اولین تصاویر از هنجارشکنی دختران دانشگاه شریف در جشن فارغ التحصیلی

 • تصاویر اسکورت هواپیمای روسی در آسمان ایران | فانتوم‌های نیروی هوایی ارتش ایران آنتونوف روسی را تا مرز همراهی کردند

 • خداحافظی دومین پرسپولیسی با جام ملت ها؛ تصمیم مهم قلعه نویی بعد از اقدام غیرمنتظره

 • فشارهای بین‌المللی علیه اسرائیل؛ جنگ تا چه زمانی ادامه می یابد؟ | هر روز در رسانه‌های آمریکایی ظاهر می‌شوم تا…

 • جمع آوری ۸۰ ون کافه در شمال تهران | علت این جمع آوری چه بود؟

 • پیش بینی یک دانشمند برجسته هواشناسی از زمستان ال نینویی امسال | دیگر منتظر یخبندان و هوای سرد نباشیم؟

 • تهدید حمله به ایران در پیام‌ جدید آمریکا به تهران؟ | محتوای پیام‌های آمریکا به ایران در ۴۰ روز گذشته ؛ پاسخی که ایران در یک پیام داد

 • پیش بینی یک دانشمند برجسته هواشناسی از زمستان ال نینویی امسال | دیگر منتظر یخبندان و هوای سرد نباشیم؟

 • تهدید حمله به ایران در پیام‌ جدید آمریکا به تهران؟ | محتوای پیام‌های آمریکا به ایران در ۴۰ روز گذشته ؛ پاسخی که ایران در یک پیام داد

 • خداحافظی دومین پرسپولیسی با جام ملت ها؛ تصمیم مهم قلعه نویی بعد از اقدام غیرمنتظره

 • جزئیات یک فرار قابل توجه؛ خلبان مشهور پناهنده شد

 • مرگ تلخ و ناگهانی دروازه‌بان جوان فوتبال ایران | اهدای اعضای بدن جان چند نفر را نجات داد

 • «راوی نحمان» در میان کشته های اسرائیلی ؛ او کیست؟ | آمار جدید از نظامیان اسرائیلی که به هلاکت رسیده اند

 • چرا خلعتبری جانشین جهانبخش مصدوم در تیم قلعه‌نویی نشد؟

 • بازگشت یک ملی پوش به استقلال؛ کاپیتان بعدی آبی ها مشخص شد

 • راهکارهای اساسی از بین بردن چربی‌های دور شکم و کمر

 • تصاویری خاص به مناسبت آقایی علی دایی در آسیا

دیدگاهتان را بنویسید