جزئیات پیام های آمریکا به ایران پس از طوفان الاقصی ؛ توضیحات مهم امیرعبداللهیان در دانشگاه تهران | در موضوع یمن هیچ مذاکره‌ای با عربستان نداشتیم

جزئیات پیام های آمریکا به ایران پس از طوفان الاقصی ؛ توضیحات مهم امیرعبداللهیان در دانشگاه تهران | در موضوع یمن هیچ مذاکره‌ای با عربستان نداشتیم

جزئیات پیام های آمریکا به ایران پس از طوفان الاقصی ؛ توضیحات مهم امیرعبداللهیان در دانشگاه تهران | در موضوع یمن هیچ مذاکره‌ای با عربستان نداشتیم

وزیر خارجه کشورمان در دانشگاه تهران در خصوص تحولات فلسطین و سیاست خارجی ایران به سخنرانی پرداخت.

امیرعبداللهیان

به گزارش همشهری آنلاین، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان امروز ظهر در برنامه «نسبت جمهوری اسلامی ایران با نهضت‌های آزای‌بخش» در دانشکده فنی دانشگاه تهران سخنانی را در خصوص تحولات فلسطین و سیاست خارجی ایران بیان کرد.

امیرعبداللهیان در ابتدا درباره انقلاب اسلامی ایران گفت: وضعیتی که ما در سیاست خارجی مواجهیم دو ویژگی برتر آن گفتمان انقلاب است. گفتمان انقلاب اسلامی توام با عمل است و فقط نظریه پردازی نیست. بسیاری از مقامات دیگر کشورها بیان می‌کنند که ما به وضعیت در ایران قبطه می‌خوریم. بسیاری از رهبران جهان سخنرانی‌های طولانی دارند. اما در خصوص مقام رهبری می‌گویند که ما پیگیری می‌کنیم و می‌گویند گفتمان ایشان در روی زمین اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: در مصر با خانم و آقایان دانشجو ملاقات داشتم. آنها می‌گفتند انگیزه ما برای تحصن بزرگ این بود که می‌دیدیم جوانان ایران اقداماتی را انجام می‌دهند که چنین خلاقیت‌هایی دارند اما ما نداریم.

امیرعبداللهیان در خصوص فلسطین گفت: در مسئله فلسطین بیان افکار عمومی این است که گفتمان انقلاب توام با عمل است. اینکه برای مقابله با رژیم اسرائیل و حمایت از فلسطین چه اقداماتی انجام شده، بخشی از آنان به حوزه مقاومت در منطقه ربط دارد. بعد از سخنرانی آقای نصرالله برخی‌ها گفتند انتظار داشتیم ایشان دستور حمله سراسری به سرزمین اشغالی را بدهند. ما از گروه‌های مقاومت حمایت می‌کنیم و این در چارچوب ارزش‌هاست اما آنها بر اساس مصالح و شرایط خود تصمیم می‌گیرند.

وزیر خارجه افزود: در عملیات طوفان الاقصی در هفت اکتبر واقعا اسرائیل فروریخت نه تنها دستگاه امنیتی آن. در سرزمین‌های اشغالی ۷ سرویس اطلاعاتی فعال بودند اما عملیاتی که فلسطینی‌ها و حماس انجام داد همه چیز را فروریخت. بلینکن در دیدار با برخی از سران منطقه گفت وقتی وارد تل آویو شدم بهت زده بودم، به تعبیر او تا این حد فروپاشی را باور نمی‌کردم.

جزئیات پیام های آمریکا به ایران پس از طوفان الاقصی ؛ توضیحات مهم امیرعبداللهیان در دانشگاه تهران | در موضوع یمن هیچ مذاکره‌ای با عربستان نداشتیم

امیرعبداللهیان ادامه داد: اکنون آنها در مقابل نیروهای مقاومت فروریختند و دچار شوک هستند. هیچ نقطه‌ای در اسرائیل از موشک های مقاومت در امان نیست و حتی ایلات نیز با موشک‌های یمنی به وضعیت خاصی رسیده است.

وی در خصوص راه‌های مقاومت گفت: تصمیم مقاومت این بود که پایگاه‌های آمریکا در منطقه به خاطر حمایت علنی این اماکن مورد حمله قرار گیرد. عملیات طوفان الاقصی صد در صد فلسطینی بود. ایا اینکه آنها امروز به ما وابسته هستند؟ خیر. هم اکنون تونل‌های غزه چندین هزار کیلومتر است و آمریکایی‌ها نمی‌دانند باید چکار کنند. اکنون مراکز تولید راکت و موشک مقاومت با امکاناتی که خود تهیه کردند دارند تولید می‌کنند و اقدام می‌کنند. مقاومت تصمیم گرفت از چندین جبهه اقدام کنند تا هم طولانی‌تر ادامه دهند و همین که از چند جبهه اقدام کردن شرایط خاص خود را دارد.

وی در خصوص پیام‌های ارسالی توسط آمریکا گفت: ‌آنها در یکی از پیام‌ها خواستند که به گروه‌های مقاومت بگویند عملیات را بر روی پایگاه‌های ما متوقف کنند اما ما پاسخ دادیم که هیچ دستورعملی صادر نخواهیم کرد چراکه آنان مستقل هستند، اما ایران حتما به تصمیمات آنان احترام می‌گذارد و به پشتیبانی‌های خود ادامه می‌دهیم. بین دیپلماسی و میدان در تامین حداکثری امنیت منطقه هماهنگی نزدیکی وجود دارد.

وزیر خارجه ادامه داد: تجهیزات مورد استفاده یمنی‌ها اینقدر دقیق است که طرف مقابل هم جواب خود را می‌گیرد. امروز بیش از یک سوم ارتش اسرائیل با حزب الله درگیر است و حزب الله اقداماتی را انجام داده است. آنچیزی که در صحنه می‌بینید چند چیز است؛ یکی از آن فریب در رسانه. بر اساس گزارشات ما درگیری و جنگ در تمام مناطق وجود دارد و رژیم تنها یک منطقه بیابانی را تصرف کرده است. یک منطقه کاملا صحرایی و بیابانی اما در رسانه چیز دیگر می‌گویند. اکنون صحنه به گونه‌ای است که یک طرف آمریکا است. تردید نکنید مقاومت حرف آخر را خواهد زد.

امیرعبداللهیان افزود: حماس حساب شده عمل کرد و نیروهای آنان را اسیر کردند. رژیم در درجه اول می‌خواست حماس را نابود کند اما نتوانست. اقدامی که آمریکا کرد این بود که از پایگاه‌های خود توقف ارسال تسلیحات را نمی‌بینید. امیدوار بودند ظرف ۲۰ روز حماس را نابود کنند، اما وقتی ناامید شدند آمدند گفتند اسرای نظامی را آزاد کنیم اما این هم به نتیجه نرسید. اکنون به جایی رسیدند که می‌گویند خانه طراح عملیات هفت اکتبر را شناسایی کردیم! آنها هیچ راهبردی برای پایان ندارند. آنها خود را برای ادامه درگیری چند ماهه آماده کردند.

وی همچنین در بخشی دیگر درباره سیاست خارجی دستگاه دیپلماسی و انتخاب سفرا گفت: انتخاب سفیر همه مراحلش در اختیار وزارت خارجه نیست و او نماینده نظام است و پروسه خاص خود را دارد. در مواردی افرادی را بازگشت زدیم. در همه جای دنیا این شرایط است که یک دفعه وزیر جنگ را وزیر خارجه می‌کنند. در برخی از کشورها حجم و درصد فعالیت‌های اقتصادیمان بالاتر است. در حوزه صنعتی که می‌خواهیم کار کنیم نمی‌توان سفیر دیگری گذاشت.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالات دانشجویان گفت: ما در وزارت خارجه با رعایت چارچوب‌ها، اصول و ارزش‌ها مسئول تنظیم مناسبات هستیم. ما مسئول خراب کردن مناسبات نیستیم. ما برای تامین حداکثری منافع ملی باید تلاش کنیم. برخی‌ها می‌گویند چرا روابط با عربستان را به حالت عادی برگرداندید! این مسئولیت ما بود. ما از ابتدا در موضوع یمن هیچ مذاکره‌ای با مقامات عربستان نداشتیم. خود یمنی‌ها تصمیم می‌گیرند و ما به تصمیمات آنان احترام می‌گذاریم آنان مصالح خودشان را دارند. رابطه سیاسی تهران و ریاض به یک نقطه جدیدی رسیده است اما ما همه اصول را زیر پا نگذاشتیم.

ما تحفظات خود را داریم، آنان هم دارند. رابطه ما با برخی از کشورها باعث نمی‌شود ما از مقاومت دفاع نکنیم. بلکه در دیدارها واقعیت‌ها را می‌گوییم. واقعیت این است که آمریکا اکنون قدرت اعمال هژمون ندارد. آمریکا اکنون با تمام توان به کمک اسرائیل آمده است و امروز آمریکا تمام قد آمده تا جنازه اسرائیل را بلند کند. هنوز حزب الله وارد نشده و آنان ۲۶ پیام به حزب الله دادند که وارد جنگ نشود و با این همه ادعا نمی‌توانند مقابل حزب الله بایستند.

وی افزود: آقای رئیسی در دیپلماسی سران با نگاه ارزشی شب و روز پای کار هستند. ما وظیفه داریم وضعیت کشور و مردم را ببینیم. اگر فکر کنید ما و عربستان نشستیم و کلی امتیاز دادیم تا سرمایه گذاری کنند، بگویم که ما خود توانمند هستیم. ظرفیت موشکی ما بالا است. امروز خریدار آب سنگین ما آمریکا است و با واسطه خرید می‌کنند. یک مقام غربی گفت با کیفیت‌ترین آب سنگین تولید شده در ایران تولید می‌شود.

امیرعبداللهیان درباره نقش آفرینی ایران در فلسطین گفت: هیچ مسئله در خصوص فلسطین تاکنون بدون مشورت با ایران انجام نشده است. طرف مقابل هم برایش مهم است. گروه‌ها در عراق از ما دستور نمی‌گیرند اما اصول و تفکر اسلامی ایران را قبول دارند و مورد ظلم توسط تروریسم قرار گرفته‌اند. ما از گروه‌های عراق و سوریه در مبارزه با داعش حمایت کردیم. اکنون پیدا کردن سلاح با اینهمه دلال جزو ساده ترین کارهاست و بسیاری سلاح‌های خود را از سلاح‌های ارسالی به اوکراین که خطای راهبردی آمریکا بود تهیه می‌کنند. وقتی قرار است آتش بس شود خود نیروی مقاومت باید تصمیم بگیرند.

وی افزود: نقش ایران در مقاومت، در بخش سیاسی فعال است و مربوط به وزارت خارجه نیست بلکه از نظام صحبت می‌کنم.

امیرعبداللهیان درباره سند ۲۰۳۰ گفت: در کشور ما بدون هماهنگی سند فرهنگی ۲۰۳۰ مربوط به آموزش و پرورش امضا شد. ما آن را تایید نکردیم و دولت آقای رئیسی اجرای آن را متوقف کردند. این سند ۲۰۳۰ مورد قبول ما نیست و به صراحت اعلام کردیم در هیچ نشستی شرکت نمی‌کنیم. اما همه اسناد ۲۰۳۰ مربوط به بخش فرهنگی آن نیست.

وزیر امور خارجه درباره طالبان و تحولات افغانستان گفت: افغانستان یک پرونده خیلی پیچیده است. اولا افغانستان زمانی می‌تواند ثبات داشته باشد که همه اقوام در اداره آن نقش داشته باشند. طالبان بخشی از واقعیت افغانستان هستند اما همه آن نیستند، بنابراین ما از دولت فراگیر در این کشور سخن می‌گوییم. ثبات و امنیت در افغانستان برای مهم است. امروز طالبان علیه داعش می‌جنگد. راه حل در افغانستان تشکیل دولت فراگیر است و طالبان قول داده به این سمت حرکت کند.

وی در خصوص روابط با چین گفت: ما منافعمان در سیاست چندجانبه گرایی تامین خواهد شد، لذا بازیگران مختلف در جهان برای ما بهتر از قدرت یکجانبه گرا در منطقه است. وقتی وارد بریکس می‌شویم یعنی می‌خواهیم با سران آنان روابط و همکاری داشته باشیم. ما در دل همکاری‌ها و تنش‌ها باید ببینیم منافع ما کجاست. برای ما پیشرفت چابهار مهم است.

وی در خصوص روابط با آذربایجان گفت: ما یک سیاست اصولی داریم و در آن چارچوب باید عمل کنیم. هر چه رابطه در سطح سیاسی تقویت شود در دیگر سطوح تنش‌ها کاهش می‌باید.

وزیر امور خارجه درباره برجام گفت: ما از ابتدا گفتیم از خطوط قرمز عبور نمی‌کنیم. ما با یک سندی مواجه هستیم و به دلیل اینکه خطوط قرمز ما از طرف مقابل مورد توجه قرار نگرفت در مسیر امضای بازگشت به برجام قرار نگرفته‌ایم. این به معنی آن نیست که همیشه خود را گرفتار تونل تنگ برجام خواهیم کرد.

کد خبر 814405 منبع: تسنیم

 • نخستین تصاویر از نظامی اسرائیلی بعد از هلاکت توسط صهیونیست ها | غنیمت های حماس از عملیات آزادسازی اسیر

 • واکنش ایران به وتوی قطعنامه آتش بس فوری در غزه توسط آمریکا

 • روایت امیرعبدالهیان از دیدار رییسی و پوتین : حرف های مهمی زده شد

 • وزیر خارجه ایران از طرف حماس به دبیرکل سازمان ملل چه گفت؟

 • اهدای سلام پوتین به رهبرمعظم انقلاب چه پیامی دارد؟ | چرا گفت‌وگوهای رئیسی – پوتین ۵ ساعت طول کشید؟

 • جزئیات پیام های آمریکا به ایران پس از طوفان الاقصی ؛ توضیحات مهم امیرعبداللهیان در دانشگاه تهران | در موضوع یمن هیچ مذاکره‌ای با عربستان نداشتیم

 • امیرعبداللهیان: رژیم اشغالگر در رقابت با داعش بسیار جلوتر است!

 • امیر تتلو آهنگساز بسیار خوبی است | این بدبخت از اول اینجوری نبود | دو میلیون نوجوان دنبال این آدم هستند | ما با تتلو چه کردیم؟ + ویدیو

 • امیرعبداللهیان: رژیم اشغالگر در رقابت با داعش بسیار جلوتر است!

 • پیشنهاد برگزاری رزمایش دریایی ایران به فرانسه در اقیانوس آرام و هند | پاسخ فرانسه به ۲ پیشنهاد رزمایش ارتش ایران

 • آمریکا آتش‌بس فوری در غزه را وتو کرد | شورای امنیت باز هم ناکام ماند

 • گوترش: در غزه به نقطه فروپاشی رسیده‌ایم | تهدید علیه کارکنان سازمان ملل در غزه بی سابقه است

 • برانکو پاسخ گل‌محمدی را داد | دربی آخرین فرصت یحیی

 • پاسخ تند به جواد نکونام؛ به جای پرسپولیس به الهلال فکر کن | کاری به تیم ما نداشته باش

 • مجری صداوسیما مدیر جدید استقلال شد |‌ نکونام، حامی همیشگی‌اش را به باشگاه آورد

 • برانکو پاسخ گل‌محمدی را داد | دربی آخرین فرصت یحیی

 • اعلام شرایط فروش فوری ساینا ویژه ۲ گروه از متقاضیان | قیمت و زمان تحویل

 • اطلاعیه سایپا برای فروش فوری یک خودرو | جزئیات و شرایط ثبت نام

 • خلبان‌های جنایت‌کار اسرائیلی را بشناسید + مشخصات و تصاویر

 • «مسی جدید» ظهور کرد | تصاویر هنرنمایی اعجوبه 9 ساله را ببینید

 • عکس | برادری که خواهرش را در دربی فوتبال ایران در آغوش گرفت

 • پاسخ تند به جواد نکونام؛ به جای پرسپولیس به الهلال فکر کن | کاری به تیم ما نداشته باش

 • انتشار برای نخستین بار | عکس مشترک شهید سردار قاسم سلیمانی و شهید حزب‌الله لبنان

 • تصاویر یک آبروریزی در ارتش اسرائیل

 • امیرعبداللهیان: رژیم اشغالگر در رقابت با داعش بسیار جلوتر است!

 • جزئیات آخرین پیام‌های آمریکا به ایران ؛ هشدار جدی تهران به واشنگتن | این یک زخم تاریخی است؛ با هیچ طرح آمریکایی حل نمی‌شود

دیدگاهتان را بنویسید